hair-loss-shampoos4

شامپو های ریزش مو چه هستند و آیا واقعا کار می کنند؟

ممکن است، ریزش مو در زندگی هر فردی اتفاق بیافتد، و به علت های مختلفی موهایشان ریزش پیدا کند، و به دنبال یک روش درمان برای برطرف نمودن این مشکل باشند.  از این رو نخستین روشی که ممکن است، فرد بر می گزیند استفاده نمودن از شامپو های ضد ریزش مو می باشد.

ریزش مو به چه معنا می باشد؟

پیش از این که به اثر گذاری شامپو ضد ریزش مو اشاره کنیم، لازم است تا با مفهموم ریزش مو آشنا شویم. مو متشکل از دو قسمت ریشه و ساقه می باشد، که ریشه در بخش زیرین پوست سر قرار گرفته است و سلول های بسیاری را دارا می باشد. چنانچه مو به مقدار لازم مواد مغذی دریافت نماید ، حالتی درخشان و سالم از آن نمایان خواهد شد، در واقع کیفیت مو با سلامت مو و روش نگهداری از آن رابطه مستقیمی دارد.

معنا ریزش مو

آیا استفاده نمودن از شامپو های ضد ریزش مو، واقعا موثر است؟

روشن است‌ که هر مو و پوستی، شامپوی مختص به خود را دارد. به عبارتی، هر نوع شامپویی پی اچ  مخصوص  به خود و ترکیبات ویژه و خاص خود را دارا می باشد، و قدرت هر کدام متغیر می باشد. برای مثال: قدرت پاک کنندگی شامپو های مخصوص موهای چرب، در مقایسه با قدرت پاک کنندگی مختص موهای خشک بیشتر می باشد. به طور کلی می توان گفت، استفاده نمودن از محلول های تقویتی مو و شامپوهای ضد ریزش مو در حقیقت، کمک به سزایی در پیشگیری از ریزش مو و تقویت نمودن مو ندارد. زیرا مواد مورد نیاز مو و مواد مغذی، باید به حالتی باشد که به ریشه مو و پوست سر جذب شود و سپس تاثیر بگذارد. ولیکن از آن جایی که پس از مصرف نمودن شامپو های ضد ریزش مو، بلا فاصله موها شستشو داده می شود، مواد موجود در شامپو نیز شسته می شود، و بنا بر این تاثیر چشم گیری نخواهد داشت.

اما در برخی از شامپو ها طبق دستور استفاده از آن، چنانچه یک مدت زمانی را صبر نمائید و پس از آن سر را شستشو دهید، امکان جذب شدن مواد مغذی به پوست سر و ریشه مو ها بیشتر خواهد بود. ولیکن از سوی دیگر به همراه ویتامین ها، مواد شیمیایی نیز وارد ریشه مو و پوست سر خواهد شد، نا گفته نماند که استفاده نمودن از دارو هایی نظیر روی و بیوتین نیز در پیشگیری از ریزش مو، بسیار تاثیر خواهد داشت، زیرا تولید اسید های آمینه و پروتئین در بدن که توسط کبد فرد صورت می گیرد، با استفاده از این دارو ها، بعد از گذراندن متابولیسم مختص به خود، وارد اندام هایی همچون ریشه مو می شود و به همین علت سبب تقویت نمودن رشد مو ها خواهند شد.

علت ریزش مو چیست؟

دلایل ریزش مو، در هر فردی متفاوت می باشد، با ما همراه باشید تا با برخی از علت های ممکن در این زمینه، شما را آشنا کنیم.

 • بعضی از اشخاص به علت این که مادرزادی، دارای مو های نازک و کم‌ پشت هستند.
 • دسته ای دیگر به علت مبتلا بودن به بیماری های خاص
 • عده ای به علت استفاده نمودن از دارو های خاص
 • برخی به علت عوامل ژنتیکی
 • و گروهی به علت اختلالات هورمونی

علت ریزش مو

ریزش موی سر، چه روش های درمانی دارد؟

ضمن درمان نمودن ریزش مو، می توان از راهکار های زیر استفاده نمود.

 • دور بودن از هر نوع اظطراب و استرس‌.
 • شانه زدن صحیح به طور روزانه
 • استفاده نمودن از رژیم غذایی مناسب.
 • استفاده از شامپو های مرغوب ضمن تقویت نمودن ساقه مو.
 • به طور مداوم استفاده ننمودن از سشوار و اتو مو، توصیه می شود موها را به حالت طبیعی اجازه دهید خشک شود.
 • مصرف نمودن بعضی از دارو ها نظیر،‌اسپیرونولاکتون و فیناستراید.

روش های درمانی ریزش مو

در حین خرید شامپو های ریزش مو، توجه به چه نکاتی مهم است؟

برای خرید نمودن یک شامپوی ضد ریزش مناسب، می بایست به برخی موارد،‌ دقت نمائید. شامپویی را برگزینید که مختص به نوع جنس موهایتان باشد، زیرا همان گونه که کمی قبل تر ذکر شد، شامپو های مخصوص مو های چرب دارای قدرت افزون تری در مقایسه با شامپو های مخصوص موهای خشک می باشد. مورد حائز اهمیت دیگر این که، همواره میزان قدرت شویندگی را در نظر داشته باشید. یکی دیگر از موارد گفتنی این می باشد، که هر شخصی با توجه به شناختی که از موهای خویش دارد، می تواند شامپویی را برگزیند که موجب حالت دهی موهایش شود.

بیشتر بخوانید : مراقبت از پوست و مو بعد از مزوتراپی

چه نوع شامپو هایی را نباید استفاده نمود؟

در حالت کلی توصیه می شود، شامپو هایی که دارای سولفات و گوگرد می باشد را استفاده نمائید‌. زیرا گوگرد سبب ریزش بیشتر مو خواهد شد، و چنانچه به این مشکل دچار هستید این نوع شامپو ها موجب افزایش ریزش موی شما خواهد شد. نا گفته نماند که در حال حاضر اکثر شامپو هایی که در بازار موجود است، دارای گوگرد می باشد چرا که گوگرد در کف نمودن موها موثر است. ولیکن استفاده از این دسته شامپو ها به علاوه این که سبب ریزش مو فرد می شود، بلکه موهای آن را خشک تر می نماید و در آخر دچار مو خوره خواهد شد.

یک نوع شامپوی دیگر که بهتر است، استفاده نشود شامپو های حجم دهنده مو می باشند. زیرا استفاده زیاد از این شامپو ها موجب بسته شدن منافذ پوست سر می شود و به همین علت از دسترسی اکسیژن به پوست پیشگیری می شود و در آخر ممکن است پوست سر دچار التهاب شود. و اینکه توصیه ما به شما این است که از شامپو های حاوی عصاره گیاه نیز استفاده نکنید.

آیا چگونگی شامپو زدن در پیشگیری از ریزش مو موثر است؟

ممکن است کمی این مسئله عجیب به نظر برسد، ولیکن این که به چه روشی شامپو را استفاده نمائیم حتی از نوع شامپو نیز تاثیر افزون تری خواهد داشت. ضمن آشنایی بیشتر با این مسئله با همراه باشید.

چنانچه شامپویی  که مصرف می نمائید به میزان گذشته به خوبی عمل نمی کند، امکان دارد به علت تغییر در سبک زندگی فرد، استفاده نمودن از دارو های خاص و یا عادت های غذایی آن باشد. ولیکن برخی مواقع نیز ممکن است به مرور زمان در فرمول محصول تغییراتی به وجود آمده باشد، و این تغییرات سبب ریزش موی سر فرد شود. از این رو توصیه می شود هموارا در انتخاب شامپوی مورد استفاده خود، دقت نمائید.

زیاد استفاده نمودن از شامپو، موجب از بین بردن چربی های پوست سر می شود و پوست سر را خشک می نماید. نا گفته نماند که استفاده از هر نوع محصولی ضمن مراقبت از مو، موجب اختلال در سلامت مو خواهد شد.

نکته ی حائز اهمیت دیگر این که، هیچ گاه فکر نکنید که حذف شامپو سبب سلامتی مو می شود، چنانچه در یک مدت نسبتا طولانی، موهای خود را بدون شامپو شسشتو دهید، مواردی نظیر جرم، گرد و غبار، و چربی طبیعی مو در پوست سر در منافذ پوست تجمع خواهد کرد، و رخ دادن این مسئله سبب مختل شدن فولیکول های مو و در نتیجه ریزش مو خواهد شد، از این می بایست یک بار در هفته حداقل از شامپو ضمن شسشتو موهای خود استفاده نمائید. و چنانچه موهای شما از نوع خشک می باشد دوبار در هفته حداکثر از شامپو استفاده نمائید. و برای موهای چرب بهتر است روزانه شستشو داده شود.

چگونگی شامپو زدن

آنچه درباره شامپو ریزش مو می بایست بدانید

امروزه یکی از مسائل رایج در بین افراد، ریزش موی سر می باشد که ممکن است برای هر فردی با هر سنی رخ بدهد. مو به علت این که بیشتر در هوای آلوده و محیط بیرون قرار دارد به مراقبت بیشتری احتیاج دارد. در واقع شامپو ها محصولاتی می باشند که ضمن شستن موها و البته برطرف نمودن چربی و آلودگی سر، مورد استفاده هستند.

ترکیباتی که در شامپو ضد ریزش مو قرار دارد، سطح خارجی پوست و تار های مو را تحت تاثیر قرار می دهد. ولیکن بعضی از شامپو ها دارای ترکیباتی ضمن نرم شدن و لطیف شدن مو ها می باشد و یا دارای موادی می باشند که سبب حالت گیری بهتر مو ها می شود. تاثیر گذاری شامپو های ضد ریزش مو بر اساس ترکیبات موجود در آن ها از لحاظ حالت گیری، نرمی و … متفاوت خواهد بود. در حقیقت در شامپو های ضد ریزش مو، به علاوه این که مواد شوینده و مواد حالت دهنده مو وجود دارد، دارای موادی نظیر پروتئین، اسید های آمینه و عصاره گیاهان می باشد. برخی از شرکت های تولیدی شامپو ضد ریزش مو ادعا بر این دارند که شامپو ها به کمتر شدن ریزش مو و تقویت نمودن آن تاثیر بسیاری دارد، ولیکن این مسئله که شامپو های ضد ریزش مو بر تقویت مو تاثیر گذار است، از لحاظ علمی اثبات نشده است و صرفا جهت تبلیغات می باشد.

شامپو ریزش مو

بیشتر بخوانید : آیا پس از انجام لیزر، موهای زائد دوباره رشد می کند؟

چه زمانی استفاده از شامپو ضد ریزش مو الزامی نخواهد بود؟

در واقع ریزش مو در روز، به مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ تار امری طبیعی می باشد، و در صورت چنین حالتی نیازی نیست نگران باشید. هنگامی که در حال شانه زدن موهای خود و یا شسشتو آن می باشید، طبیعتا تعدادی از مو ها دچار ریزش خواهد شد. و در حالت کلی در شبانه روز، ۱۰۰ تار مو از سر جدا می شود.  اشخاصی که دارای مو های بلند تری نسبت به دیگر افراد می باشند، ریزش مو شایع تر است، و بیشتر مورد توجه است، ولیکن این بدین منظور نیست که تعداد تار های ریخته شده این افراد بیشتر است، بلکه به این علت است که تار ها بلند تر هستند و بیشتر به چشم میخورند. نا گفته نماند که شامپو ضد ریزش مو در این موارد طبیعی ریزش مو تاثیری نخواهد داشت و احتیاجی به استفاده از آن نمی باشد.

زمان استفاده

تفاوت میان شامپوی معمولی با شامپو ضد ریزش مو چیست؟

مو ها اکثرا در محیط های آلوده قرار دارند، و اشخاصی که در مکان های باز یا محیط های آلوده ای در حال فعالیت هستند، موهای شان بیشتر کثیف خواهد شد و در واقع آلودگی های موجود در محیط، بر روی تارهای مو های فرد تجمع خواهد کرد. هر تار مو متشکل از غده هایی می باشد که وظیفه آن تولید نمودن روغن مو می باشد.این چربی و روغن تولید شده از راه پوست سر به ساقه مو انتقال می یابد و با ترشح صحیح روغن طبیعی توسط غدد سبابه، موها نرم و پوست سر درخشان می شود.

ضمن از بین بردن آلودگی ها و شسشتوی چربی موها، استفاده از شامپو کاربردی است. ولیکن برخی از شرکت ها به شامپو ها ترکیبات متفاوتی افزودند، تمامی شامپو ها حاوی یک سری فرمول خاص برای موهای معمولی، چرب و خشک هستند، که شامپو های مختص به موهای خشک دارای قدرت پاک کنندگی کمتری نسبت به شامپو های مخصوص موهای چرب می باشند. بر اساس جنس مو فرد می توان از شامپوی مختص به آن استفاده نمود. چنانچه ریزش مو با میزان معمولی و طبیعی باشد استفاده از شامپو های معمولی کافی است و احتیاجی به تهیه نمودن شامپو ضد ریزش مو نمی باشد. چرا که بعضی از شامپو های حاوی ترکیبات نرم کننده ضمن حالت دهی به مو بسیار موثر هستند. این محصولات همچنین ضمن باز شدن گره های ایجاد شده در مو و نرم تر شدن مو نیز تاثیر مثبت دارند. در شامپو ضد ریزش مو علاوه بر موارد ذکر شده، ترکیباتی نظیر تقویت کننده مو، ویتامین ها و … به کار رفته است.

سخن پایانی

مشکلات ریزش مو یکی از رایج ترین مسائل در بین اشخاص می باشد، و این مسئله موجب تولید شدن شامپوهای ضد ریزش مو شده است.در این متن شما را با نکات مهم شامپو های ضد ریزش و عوامل مربوط به آن آشنا نمودیم تا در صورت بروز چنین مشکلی برای خود و یا اطرافیانتان به راحتی بتوانید موارد مربوط به آن را بررسی نمائید و علت و میزان ریزش مو را جویا شوید تا در صورتی که طبیعی باشد اقدام به روش های درمان نکنید. ولیکن همیشه  این را به خاطر بسپارید که هیچ ارزانی و هیچ گرانی بدون علت نیست، و همیشه گران بودن یک محصول دلیل بر برتری آن نمی باشد، و در گام اول می بایست شناخت درستی از فواید شامپو ضد ریزش جویا شوید و پس از آن از مراکز معتبر آن را تهیه نمائید. تا این گونه فریب افراد سودجو را نخورید.

برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

قسمت های ضروری با * مشخص شده