علت ایجاد کک و مک و روش‌های پاک کردن آن

علت ایجاد کک و مک و روش‌های پاک کردن آن

کک و مک، لکه‌های مسطح ژنتیکی روی پوست است. با این‌که نه خطر ایجاد می‌کنند و نه نشانه‌ی مشکلی در بدن هستند اما خیلی‌ها معتقدند روی زیبایی پوستشان اثر منفی دارد. این مقاله در مورد کک و مک و راه‌های پاک کردن آن است.

سوالات متداول در رابطه با کک و مک

آیا کک و مک ژنتیکی است؟

کک و مک در ژن فرد وجود دارد و با تابش خورشید تحریک شده و نمایان می‌شود.

روش‌های پاک کردن کک و مک چیست؟

لایه‌برداری شیمیایی، لیزر، پلاسماتراپی، مزوتراپی برخی از روش‌های پاکسازی کک و مک هستند.

آیا پاک کردن کک و مک درد دارد؟

میزان درد به روشی که برای برطرف کردن لکه‌ها انتخاب می‌کنید دارد.

هزینه پاک کردن کک و مک چقدر است؟

بستگی به روش انتخابی، نوع پوست و عوامل دیگری دارد. برای اطلاع از جزییات هزینه با کلینیک الگانت تماس بگیرید.

لکه‌های دوست‌داشتنی یا ناخوشایند

لکه‌های دوست‌داشتنی یا ناخوشایند

کک و مک لکه‌های روی پوست هستند که به رنگ برنزه یا قهوه‌ای روشن درمی‌آیند. آن‌ها از خوشه‌هایی حاوی سلول‌های پوستی با رنگدانه ساخته شده‌اند. بر خلاف خال‌ها اصلا برجسته نیستند. نه درد دارند و نه ضرر. آن‌ها ریشه‌ی ژنتیکی دارند.

در دوره‌ای کک و مک نشان زشتی بود و در دوره‌ای نیز این لکه‌های قهوه‌ای نشانه‌ی زیبایی چهره بودند. تا حدی که اپلیکیشن‌های گوشی فیلترهایی داشتند که روی صورت کک و مک می‌انداختند. اما اگر به سلیقه‌ی شما سازگار نیست و از این لکه‌های ریز روی گونه‌هایتان ناراضی هستید روش‌های مختلفی برای پاک کردنش وجود دارد.

علت کک و مک

جالب است بدانید با وجود ژنتیکی بودن هیچ انسانی با کک و مک به دنیا نمی‌آید. آدم‌هایی که مستعد کک و مک هستند به مرور زمان و با تابش نور خورشید بر روی پوست، لکه‌هایشان مشخص خواهد شد. پس جاهایی که نور خورشید بیشتر به آن می‌تابد، مانند صورت و پشت دست، پاشش رنگ قهوه‌ای در آن نواحی بیشتر است. نشانه‌های این لکه ها از سه سالگی رویت می‌شود. تا بیست سالگی نیز گسترش می‌یابد و سپس پیشرفتش متوقف می‌شود. شاید با خودتان بگویید که پس لکه‌هایی که پس از بیست سالگی نمایان می‌شوند چه هستند؟ باید گفت آن‌ها لکه‌های ناشی از اشعه خورشیدی یا لکه‌های پیری‌اند و ماهیتشان با کک و مک متفاوت است. همچنین ژنتیکی نیز نیستند. اما کک و مک در ژن فرد وجود دارد و تنها با اشعه‌ی خورشید تحریک شده و بروز می‌کند.

بیشتر بخوانید: رفع جای جوش و فرورفتگی با تزریق ژل امکان دارد ؟

لایه برداری شیمیایی

یکی از روش‌های برطرف کردن کک و مک یا هر لکه‌ای که ناشیاز تجمع رنگ‌دانه‌ها زیر پوست است، لایه برداری شیمیایی است. لایه‌برداری شیمیایی روشی است که در آن یک محلول شیمیایی روی پوست اعمال می شود تا لایه های بالایی آن از بین برود.  پوستی که دوباره رشد می کند صاف تر است. از این روش برای برطرف کردن این لکه ها استفاده می‌شود. می‌توان این روش را در ترکیب با روش‌های دیگر زیبایی نیز انجام داد تا به نتیجه‌ی دلخواه رسید. یا این‌که لایه‌برداری شیمیایی را در دو تا سه جلسه تکرار کرد تا اثربخشی بهتری را شاهد باشید. در لایه برداری شیمیایی از موادی چون گلیسمیک و اسید لاکتیک استفاده می‌شود. پس از این فرایند زیبایی، دو الی سه روز طول می‌کشد تا پوست ترمیم شود. به مرور زمان اثر کک و مک تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.

پاک‌سازی کک و مک با استفاده از لیزر

پاک‌سازی کک و مک با استفاده از لیزر

درمان‌های متعددی با لیزر وجود دارد که برای برطرف کردن کک و مک موثر است. با لیزر، قسمتی که رنگدانه‌ی قهوه‌ای دارد لایه‌برداری می‌شود. پس از مدتی نیز لایه‌ی جدید پوستی شکل می‌گیرد و کک و مک برطرف می‌شود. مزیت روش لیزر به لایه‌برداری شیمیایی این است که لیزر به بافت‌های اطراف لکه کاری ندارد و فقط کک و مک را بر اساس اختلاف رنگ شناسایی می‌کند و می‌سوزاند. هیچ عارضه‌ی دراز مدتی ندارد. فقط ممکن است به شکل موقت پوستتان قرمز و ملتهب شود که تا بیست و چهار ساعت برطرف خواهد شد. همچنین احتمال دارد کمی سوزش روی سطح پوستتان احساس کنید که آن هم پس از ساعات اولیه از بین می‌رود. این روش در کلینیک الگانت با بهترین تجهیزات ارائه خواهد شد.

از بین بردن لکه‌ها به روش تزریق پی آر پی

از بین بردن لکه‌ها به روش تزریق پی آر پی

پی آر پی در حقیقت پلاسمای حاوی پلاکت است. پلاسما مایعی است که با کمک آن املاح خونی در عروق جاری می‌شوند. پلاکت نیز موجب لخته شدن خون می‌گردد. در نتیجه به ترمیم زخم‌ها کمک خواهد کرد. پزشک ابتدا از مراجعه کننده خونگیری می‌کند. سپس خونش را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهد. دستگاه پلاسمای غنی از پلاکت را جدا می‌کند و پزشک آن را به نواحی آسیب دیده یا دارای کک و مک تزریق می‌کند.

وقتی پی آر پی زیر پوست رفت فاکتورهای رشدی آزاد می‌کند. این مواد ترمیم کننده مشغول به کار می‌شوند و کک و مک و آسیب‌دیدگی‌های پوستی را به مرور زمان پاک‌سازی می‌کنند. مزیت این روش نسبت روش‌های دیگر این است که هیچگونه عارضه‌ای ندارد. زیرا خون بیولوژیک انسان به خودش تزریق می‌شود و خبری از مواد صنعتی نیست.

مزوتراپی، یک روش موثر برای حذف کک و مک

مزوتراپی تزریق مزو به نواحی آسیب دیده‌ی پوست است. مزو در واقع حاوی املاح و مواد مغذی است که به سلول‌های پوستی کمک می‌کند تا نواقصش ترمیم شود. ابتدا پزشک کک و مک‌ها را بررسی می‌کند. سپس با توجه به الگوی پخششدگی لکه‌ها نواحی تزریقی را علامت‌گذاری کرده و در آن نواحی تزریق را انجام می‌دهد. مواد مغذی زیر پوست فعال می‌شوند و با کمک گردش خون آن ناحیه، سلول‌های پوستی را جوان‌تر و شاداب‌تر می‌کند. این روش عارضه‌ی خاصی ندارد. شاید به شکل موقت کمی التهاب و قرمزی را تجربه کنید اما در همان ساعات نخستین پس از تزریق برطرف خواهد شد. اثر بخشی این روش زیبایی را تقریبا از دو هفته بعد روی پوستتان مشاهده خواهید کرد. شاید نیاز باشد برای برطرف شدن کامل کک و مک چند جلسه مزوتراپی انجام شود.

محافظت در برابر اشعه خورشید

محافظت در برابر اشعه خورشید

عامل بسیاری از لکه‌های پوستی که رنگدانه‌ها در آن دخیلند تابش نور خورشید است. درست است که این لکه ها معمولا با بالا رفتن سن کمرنگ می‌شوند. در هر حال شما می‌توانید با پیشگیری از تابش نور خورشید به پوستتان از پیشرفت آن جلوگیری کنید. اگر به مدت طولانی آفتاب به نواحی کک و مکی اصابت نکند بهبود خواهد یافت. زیرا دلیل محسوس شدن این لکه‌های ژنتیکی پوستی نور آقتاب است.

اولین گام برای کک و مک و لکه‌های آفتاب، این است که با روش‌هایی اطمینان یابید که آفتاب به پوستتان نخواهد خورد. به عنوان مثال در روزهای آفتابی از کلاه استفاده کنید یا لباس‌های با پوشانندگی کامل بپوشید. در روتین پوستی هر روزتان ضد آفتاب را بگنجانید. هر بار که روز را آغاز می‌کنید با لایه‌ای از کرم‌های معتبر ضد آفتاب پوست را از اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت کنید.

بیشتر بخوانید: ضد لک و درمان جای جوش با تزریق مزوژل

استفاده از کرم‌های پوشاننده

استفاده از کرم‌های پوشاننده

اگر به دنبال پاک کردن دائمی کک و مک نیستید، استفاده از کرم‌های پوشاننده می‌تواند گزینه خوبی برایتان باشد. هر بار که به مراسمی می‌روید یا برنامه‌ای دارید که نیاز است در آن زیباتر به نظر برسید، می‌توانید از کرم‌های گریم، کانسیلرها، کرم‌پودرها یا کرم‌های کانتور برای کمرنگ کردن یا کامل پوشاندن کک و مک‌ها و لکه‌های پوستی دیگر استفاده کنید. این روش مشکلات خود را دارد. در ایران با توجه به ممنوعیت واردات لوازم آرایشی و بهداشتی، مارک‌های معتبر لوازم آرایشی سخت گیر می‌آیند. اگر هم پیدا شوند بسیار گران هستند. تازه مشخص نیست که اصل یا قلابی باشد. در نتیجه بهتر است به فکر یک روش با اثربخشی طولانی باشید تا هر بار به زحمت نیفتید. در ضمن هزینه و وقتی که برای استفاده از این کرم‌ها صرف می‌کنید را می‌توانید ذخیره کنید و نگران لکه‌های صورتتان بدون این کرم‌ها نیز نباشید.

انتخاب روش مناسب

شاید پس از خواندن مقاله کمی سردرگم شده باشید که کدام روش را انتخاب کنید. اگر با توجه به آنچه گفته شد به نتیجه نرسیدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. کسی که در این زمینه مهارت دارد ابتدا پوستتان را بررسی می‌کند. جنس پوستتان و نوع آن مهم است. سپس پزشک پیشینه‌ی پزشکی شما و داروهای مصرفیتان را خواهد پرسید. بر طبق اطلاعاتی که دریافت کرده برایتان تصمیم خواهد گرفت تا بهترین و اثربخش‌ترین روش مختص خودتان را برگزینید. شاید نیاز باشد تا از ترکیب دو یا چند متد پاک کردن استفاده کنید. یا این‌که یک روش را در چند نوبت انجام دهید.

اهمیت اعتبار مرکز زیبایی برای رفع کک و مک

کک و مک در لایه‌ی دوم پوست ایجاد می‌شود. جایی که رنگ‌دانه‌های پوستی تجمع می‌کنند. پس بهتر است هر کاری برای رفع آن انجام می‌دهید تحت نظر پزشک انجام شود تا آسیب‌های پوستی را تجربه نکنید. کلینیک الگانت، بهترین و معتبرترین مرکز پوست، مو و زیبایی ساری با پزشکانی ماهر و باتجربه بهترین خدمات را در این زمینه به شما ارائه خواهند داد.

ابتدا در الگانت، یکی از پزشکان مجموعه به شما مشاوره رایگان ارائه خواهند داد. صورتتان را بررسی خواهد کرد و سپس بهترین درمان را با توجه به شرایط جسمی و پوستی شما ارائه خواهد داد تا به بهترین نتیجه برسید. فضای کاملا بهداشتی و آرامش‌بخش با پرسنلی حرفه‌ای و مسئولیت پذیر فرایند درمان را برای شما دلپذیر خواهد کرد. همین حالا با ما تماس  بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

قسمت های ضروری با * مشخص شده