همه چیز در مورد کرایوتراپی | مراحل، کاربرد ها، مراقبت ها و هزینه ها

کرایوتراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یکرایوتراپی استفاده از سرمای زیاد برای یخ زدن بافت غیر طبیعی پوست است. پزشکان برای خیلی از مشکلات پوستی از این روش استفاده می‌کنند. حتی یک جایگزین مطمئن برای جراحی محسوب می‌شود. اگر دارای زائده پوستی ناخواسته هستید، می‌توانید به کلینیک پوست، مو و زیبایی الگانت مراجعه کنید. پزشکان متبحر و با تجربه مجموعه به شما مشاوره رایگان خواهند داد. آنها بهترین روش برای حذف بافت‌های ناخواسته را به شما پیشنهاد می‌دهند. در این مقاله هر آن‌چه که می‌خواهید در مورد کرایوتراپی بدانید را به شما خواهیم گفت.

سوالات پر تکرار در مورد کرایوتراپی

کرایوتراپی چیست؟

عمل فریز کردن بافت ناخواسته برای حذف آن است.

از چه ابزارهایی برای فریز کردن استفاده می‌شود؟

بستگی به محدوده‌ی درمانی دارد. پروب کرایو یا چکس سرد از تجهیزات مدرن این روش هستند.

آیا فریز کردن درد دارد؟

این فرایند به سرعت انجام می‌شود و درد چندانی ندارد.

فایده‌ی فریز کردن برای برداشت بافت غیر طبیعی چیست؟

پزشکان آن را با کمترین درد و جراحت انجام می‌دهند، نیاز به بیهوشی ندارد. دوران نقاهت آن هم کوتاه است.

هزینه فریز کردن چقدر است؟

بستگی به عوامل متعددی مخصوصا هدف فریز دارد. اگر می‌خواهید برای حذف زائده‌ای از سطح پوست کرایوتراپی در ساری را انجام دهید، با الگانت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

کرایوتراپی چیست؟

روش درمانی کرایوتراپی، به تکنیکی گفته می‌شود که در آن، سرمای زیادی را به نقطه‌ای از بافت آسیب دیده انتقال می‌دهند. بافت غیر طبیعی فریز شده و گردش خون آن متوقف می‌شود و تبدیل به بافت مرده خواهد شد. پس از تخریب بافت غیر طبیعی، از بدن جدا شده و نابود می‌شود. برای ایجاد این سرمای زیاد از نیتروژن مایع یا گاز آرگون استفاده می‌شود. دستگاهی که این سرما را انتقال می‌دهد چکش سرد نام دارد.

کاربرد کرایوترابی

کاربرد کرایوترابی

این روش در خیلی از موارد درمانی و زیبایی کاربرد دارد. در زمینه‌ی زیبایی، برای برداشتن زائده‌های پوستی از آن استفاده می‌شود. زائده‌هایی همچون منگوله‌های پوستی یا اسکین تگ، برداشتن خال‌های گوشتی یا پاکسازی پوست ااز این دست هستند. در زمینه‌ی درمان خیلی از بیماری‌ها نیز کاربرد دارد. برای مثال در برداشتن غده‌ها یا توده‌های بدخیم می‌تواند جایگزین جراحی شود. در سرطان‌هایی همچون سرطان پروستات یا سرطان رحم نیز برای برداشت بافت بیماری‌زا از آن استفاده می‌شود. کرایوتراپی در حذف موارد زیر کاربرد دارد:

 • زائده‌های پوستی همچون اسکین تگ یا منگوله پوستی، خال گوشتی و میلیا

 • سلول‌های سرطانی جوارحی چون استخوان، دهانه رحم، کبد  و پروستات

 • سلول‌های پیش‌ سرطانی دهانه رحم

 • سلول‌های پیش سرطانی پوست مانند کارسینوما و بازال

 • سلول‌های سرطانی شبکیه چشم اطفال

چرا پزشکان از کرایوتراپی استفاده می‌کنند؟

چرا پزشکان از کرایوتراپی استفاده می‌کنند؟

کرایو یک روش درمانی و زیبایی کم‌تهاجمی و کاملا امن است. در درمان بسیاری از مشکلات پوستی یا حتی بیماری‌های جوارح بدن از آن استفاده می‌شود. بدون آن‌که نیاز به جراحی و شکافتن بدن باشد این روش می‌تواند توده‌ها را حذف کند. دوران نقاهت آن کوتاه است. خیلی از افراد پس از اتمام مراحل فریز کردن می‌توانند به زندگی عادی خود بازگردند.

مراحل انجام کرایوتراپی

مراحل انجام کرایوتراپی

پزشک ابتدا از شما شرح حال می‌گیرد. پیشینه‌ی پزشکی و داروهای مصرفیتان را می‌پرسد و مدارک پزشکیتان را بررسی می‌کند. سپس برای انجام کرایو شما را آماده می‌کند.

دو شیوه درمانی برای فریز وجود دارد. روشی که پزشکتان آن را انجام می‌دهد بستگی به محل حضور بافت غیر طبیعی دارد.

بافت بیرونی: اگر بافت در خارج از بدنتان و روی سطح پوست بود، پزشک از پنبه‌ی آغشته به مایع مخصوص (یا اسپری یا دستگاه پروب کرایو) استفاده می‌کند تا بافت را فریز کند.

بافت داخلی: برای درمان بافت‌های غیر طبیعی که در بدن وجود دارند از پروب کرایو استفاده می‌کند. نوک پروب محفظه‌ای دارد که مایع را به بیرون اسپری می‌کند. این دستگاه از طریق برشی که به پوست می‌زنند به توده دسترسی پیدا می‌کند.

برای فریز کردن بافت در سطح پوست، پزشک به ناحیه کمی بی‌حسی موضعی می‌مالد. پس از اثربخشی آن، با روش‌های مختلف سرمای شدید به بافت وارد کرده و آن را از بین می‌برد. سرما از مواد زیر ایجاد می‎‌شود:

 • نیتروژن مایع

 • اکسید نیتروژن

 • گاز آرگون

"</p

چگونه برای کرایوتراپی آماده شویم؟

اگر پزشک برای درمان شما تصمیم گرفت از روش فریز کردن استفاده کند سعی کنید تا چند روز مانده به نوبتتان اقدامات زیر را انجام دهید:

قبل از کرایو، داروهای رقیق کننده‌ی خون همچون آسپرین یا بروفن را استفاده نکنید.

مصرف سیگار و الکل را محدود کنید تا ترمیم سریع‌تر انجام شود و گردش خون با نیکوتین و الکل مختل نشود.

اگر توده داخلی دارید، از چند ساعت قبل از انجام فرایند کرایوتراپی غذا نخورید.

در صورتی که مشکلتان عمقی است سعی کنید با همراه در محل درمان حضور یابید.

بیشتر بخوانید: پاکسازی و لایه‌برداری پوست به روش لیزر کربن

عوارض کرایوتراپی

این تکنیک پر کاربرد، یک روش کم‌تهاجمی است که جراحت چندانی ایجاد نخواهد کرد.  اگر برای یک بیماری پوستی خارجی کرایوتراپی انجام می دهید، ناحیه تحت درمان بعد از کرایو قرمز می شود. شاید هم تاول بزند. هر درد خفیفی باید بعد از حدود سه روز از بین برود. ناحیه تحت درمان یک دلمه تشکیل می دهد که معمولاً در عرض یک تا سه هفته بهبود می یابد.

پس از فریز در اعضای داخلی، ممکن است در ناحیه آسیب دیده تا سه روز درد یا ناراحتی خفیف داشته باشید. زنانی که کرایوتراپی روی دهانه رحم انجام می دهند احتمالا از چند روز تا چند هفته ترشحات آبکی دارند.

مراقبت‌های پس از کرایوتراپی

مراقبت‌های پس از کرایوتراپی

فرایند فریز کردن زائده‌های پوستی یا بافت‌های بیماری‌زا کم‌تهاجمی و ایمن است. پس مراقبت چندانی نیاز ندارد. توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید. در مواردی که فریز کردن سطحی‌ست، مراقبت‌های زیر  را انجام دهید:

پس از آن‌که کرایو انجام شد، محدوده‌ی فریز شده را با آب و صابون بدون اسانس هر روز به آرامی شستشو دهید.

می‌توانید روی ناحیه‌ی فریز شده به مدت دو هفته هر روز وازلین بمالید. اگر سطح فریز شده پوسته پوسته می‌شود، این کار کمک می‌کند تا پوسته ها راحت‌تر جدا شوند.

سطح محدوده‌ی درمان را نپوشانید. در صورتی که دچار نشتی است از بانداژ استریل برای پوشاندن آن استفاده کنید.

اگر پس از انجام فرایند، خونریزی داشتید، با یک گاز استریل سطح آن را به مدت ۱۵ دقیقه محکم نگه دارید. چنانچه خون بند نیامد مجددا ۱۵ دقیقه دیگر این کار را تکرار کنید. اگر فایده نداشت فورا با پزشکتان تماس بگیرید.

از لوسیون‌ها، مواد آرایشی یا صابون‌های دارای اسانس دامی که سطح فریز شده کاملا التیام نیافته استفاده نکنید. معمولا تا ده روز پس از انجام فرایند التیام محدوده زمان می‌برد.

ممکن است در محدوده‌ای که پوست فریز شده موهایی را از دست بدهید. این عارضه بستگی به این دارد که تا چه عمقی فریز نفوذ کند. شاید تا ابد مویی در نیاید.

از رفتن به زیر اشعه مستقیم خورشید خودداری کنید. پس از ده روز که پوست التیام کامل یافت قبل از بیرون رفتن از ضد آفتاب‌هایی با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید.

ممکن است تا یک سال پس از درمان با فریز پوست ناحیه تغییر رنگ دهد. (صورتی، قرمز، روشن‌تر یا تیره‌تر) شاید هم این تغییر رنگ ماندگار باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر اتفاقات زیر را پس از انجام فریز تجربه کردید، با پزشکتان تماس بگیرید:

 • تب بالای ۳۸ درجه

 • لرز

 • قرمزی یا خارش بیش از حدی که در حال پخش شدن به نواحی اطراف بافت درمان شده است.

 • افزایش درد و ناراحتی در محدوده درمان

 • ترشح مایعات سبز یا زرد از سطح پوست فریز شده

 • بوی بد

 • خونریزی که پس از وارد کردن فشار بند نمی‌آید.

 • مشکلات و اتفاقاتی در رابطه با فریز کردن که انتظارش را نداشتید.

شما می‌توانید با کلینیک الگانت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره ببرید.

کرایوتراپی درد دارد؟

کرایوتراپی درد دارد؟

یک تصور رایج وجود دارد که می‌گوید کرایو روی پوست دردناک است. آیا سرمای شدید روی سطح پوست درد زیاد دارد؟ خیر. درد ناشی از فریز کردن بافت ناخواسته‌ی سطح پوست درد چندانی ندارد.  مراجعه کننده معمولا درد و سوزش ملایمی را تجربه خواهد کرد. این سوزش بیش از چند ثانیه به طول نمی‌انجامد. اگر آستانه‌ی تحمل دردتان کم است و نمی‌خواهید حتی آن میزان درد ناچیز را تجربه کنید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک با استفاده از بی حسی‌های موضعی همچون کرم‌ها یا پمادهای حاوی لیدوکایین، فرایند را کاملا بدون درد برایتان انجام دهد. در صورتی‌که پس از فریز کردن در سطح پوست درد شدید احساس کردید، که با گذر زمان بدتر می‌شود حتما به پزشک اطلاع دهید.

اگر اعضا و جوارح داخلی بدن را پزشک فریز کند احتمالا درد بیشتری را تجربه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: روشن‌تر کردن دور چشم با پاکسازی صورت

هزینه کرایوتراپی چقدر است؟

میزان هزینه‌ای که برای کرایوتراپی در نظر می‌گیرید به عوامل متعددی بستگی دارد.  کرایوتراپی خارجی و سطح پوست نیز بستگی به هدف درمان، پزشک، کلینیک و … دارد. اگر می‌خواهید کرایوتراپی در ساری انجام دهید تا زائده‌های پوستی را برطرف کنید.

کرایوتراپی در ساری کلینیک الگانت

اگر تصمیم گرفتید برای حذف زائده‌های پوستی از روش کرایوتراپی در ساری استفاده کنید، کلینیک الگانت می‌تواند برای شما بهترین گزینه است. این مرکز معتبر پوست، مو و زیبایی در ساری هرگونه خدمات زیبایی پزشکی را به بهترین نحو انجام می‌دهد. شما ابتدا توسط پزشکان متبحر و باتجربه‌ی الگانت ویزیت رایگان خواهید شد. در این ویزیت اولیه پزشک مشکلتان را بررسی می‌کند و به شما مشاوره می‌دهد.  سپس در شرایط کاملا بهداشتی و با تجهیزات روز دنیا و با کمترین عارضه، زائده‌ی پوستیتان برداشته خواهد شد.

اگر تصمیم به کرایوتراپی در ساری داری دارید همین حالا با ما تماس بگیرید.

 

برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

قسمت های ضروری با * مشخص شده